توسعه دانش و فناوری در یک کشور، تنها با وجود یک راه‌‌برد درست در امور کلان و مدیریت صحیح در مسایل اجرایی، امکان‌پذیر است. در این میان نقد و بررسی تصمیم‌های اتخاذ شده توسط مسئولین، مطرح شدن نظرات صاحب‌نظران و تشریح مشکلات موجود در بخش‌های گوناگون یک امر ضروری در راستای ایجاد یک روند صحیح برای توسعه دانش وفناوری در کشور می‌باشد. در آبان‌ماه سال 91، پس از بحث‌های فراوان شورای عالی هواپیمایی کشوری، افزایش نرخ بلیط هواپیما را در پروازهای داخلی به میزان ۶۵ درصد و در پروازهای خارجی به میزان ۱۰۵ درصد به تصویب رساند. این تصمیم به دنبال افزایش قیمت سوخت و حذف خطوط هوایی از اولویت تخصیص ارز دولتی صورت گرفت. پس از این اقدام مجلس به این افزایش قیمت اعتراض کرد اما خطوط هوایی با توجه به افزایش هزینه‌ها، این افزایش قیمت‌ها را نیز در حد حداقل مورد انتظار خود ندانستند. در این میان برخی کارشناسان می‌گویند قیمت بلیط در ایران نسبت به سایر کشورها با وجود ارائه خدمات ضعیف‌تر، به میزان زیادی بالا می‌باشد. این عده از کارشناسان بر این باورند که کارآمدی خطوط هوایی و مدیریت آشفته آنها باعث ایجاد هزینه‌های اضافی می‌شود که در حال حاضر از جیب مردم پرداخت می‌شود. اما مدیران خطوط هوایی تحریم‌ها و شرایط اقتصادی را مسئول وضعیت ایجاد شده می‌دانند. بدین ترتیب به درستی مشخص نیست که چه موضوعی موجب شده تا هزینه پرواز در ایران به میزان زیادی بالا برود و ادامه چنین وضعی چه تاثیری بر صنعت حمل و نقل کشور خواهد گذاشت.

یکی از بهترین راه‌های موجود جهت نیل به این هدف، برگزاری سمینارها یا میزگردهای تخصصی با حضور مسئولین و صاحب‌نظران است. با توجه به این‌که قطب علمی سامانه‌های هوافضایی به عنوان یک مرکز موثر در توسعه هوافضای کشور شناخته شده است، می‌تواند با برعهده گرفتن تولیت برگزاری این‌گونه سمینارها و میزگردها آغازگر یک جریان اصلاح‌گر در مدیریت کلان پروژه های هوافضایی و صنعت حمل و نقل هوایی در کشور باشد. علاوه بر این بازتاب خبری این سمینارها در رسانه‌های کشور می‌تواند در آگاه‌سازی فعالین حوزه هوافضا در کشور و فرهنگ‌سازی برای جامعه نقش موثری ایفا کند.

در این راستا قطب علمی سامانه های هوافضایی در نظر دارد سمیناری با عنوان "روش کاهش هزینه های حمل و نقل هوایی " را مورخ 92/02/25 در دانشگاه صنعتی شریف برگزار نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با ما تماس بگیرید.


 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دسته: آرشیو